Mi a menopauza (változókor)?
A menopauza természetes esemény, amely minden nő életében bekövetkezik. A menopauza kifejezés a szabályos havivérzés végleges megszűnését jelenti. A középkorú nők menstruációs vérzése előbb szabálytalanná válik (az addig 28 napos ciklus lerövidül a vérzéses időszak megnyúlik), végül teljesen megszűnik. Az ez után következő időszakot nevezzük a változás korának, más néven a klimaktériumnak. Életkori időpontja egyénenként változik, legáltalánosabban 45-55 éves korban kező;dik. A 45 éves kor előtt beálló változókort korai menopauzának nevezzük. Ez az időzak sokszor életminőségbeli változást jelent a hölgyek számára. A tünetek sokszor megelőzhetik az utolsó vérzést, és azt követően évekig is eltarthatnak. Jelenleg csaknem kétmillió változókorú n&őél hazánkban.
A menopauza oka a petefészek működésének csökkenése, illetve megszűnése.
Hirtelen lecsökken a döntően a petefészkek által termelt női nemi hormon, az ösztrogén mennyisége, vagyis hormonhiányos állapot alakul ki. Ez az állapot számtalan kellemetlen tünettel jár.
A változókor tünetei:
Korai tünetek:
Közismert tény, hogy a változókor sok kellemetlenséget okoz a nő;knek. Ma már azt is tudjuk, hogy ilyenkor bizonyos betegségek kockázata is megnövekszik.
A klasszikus klimaxos panaszok röviddel az utolsó menstruációt követően vagy azt megelőzően jelentkeznek, ezért korai tüneteknek is nevezzük őket. Tíz nő közül nyolc szenved a következő – leggyakoribb – tünetek valamelyikétő;l: hő;hullámok, éjszakai izzadás, álmatlanság, ingerlékenység. Gyakori még a szívdobogásérzés, az ízületi és izomfájdalmak. Előfordul a nemi vágy csökkenése. Sok nő számol be a pszichés tünetekről (depresszió, szorongás, emlékezetzavarok, önértékelés zavara).
Középtávú tünetek:
A tünetek az utolsó mensest követő3-5 évben jelentkeznek. A nemi vágy csökkenése még kifejezettebb, kialakul a hüvelyszárazság, a húgy-ivarszervi nyálkahártyák sorvadnak, vizeletcsepegés, visszatérő húgyúti gyulladások jelentkezhetnek. A bőr és a haj szárazzá, a körmök töredezetté válnak.
Késői szövődmények:
A változókori csontritkulás az utolsó menstruációt követően 5-10 év múlva alakulhat ki a menopauza hormonhiányának következményeként. A betegségre a csonttömeg fogyása, a csontszerkezet károsodása, illetve a csontok törékenysége jellemző. A csontritkulást „néma járványnak” vagy lappangó kórnak is szokták nevezni, mivel panaszokat legtöbbször csak a csonttörés okoz. A csontok s&ű;rűségének lassú, fokozatos csökkenése természetes folyamat, amely 40 éves kortól kezdődik el, de ez a csontvesztés egyes esetekben gyorsabb lehet. Ha valaki hosszabb ideig ágyban fekvőbeteg, illetve egészségi állapota vagy kora miatt kevesebbet mozog, a csontritkulás kockázata megnövekszik. Az ösztrogén hormon csökkent szintje a változókorban növeli a csontritkulás kockázatát, mert felgyorsítja a csontvesztést. A változás korában a leggyakrabban a csigolyatörések fordulnak elő. Az esetek nagy részében csak a fokozódó háti görbület, a testmagasság csökkenése hívja fel a figyelmet a korábban lezajlott csigolyatörésre. Gyakori még a hosszú csöves csontok törése
(pl. eleséskor védekezően kinyújtott alkaron keletkezőcsuklótáji törések), illetve az idősebb korban jelentkező combnyaktörések. Magyarországon becslések szerint közel 1 millióra tehető a csontritkulásban szenvedő betegek száma (2/3-a nő1/3-a férfi). A csontritkulás talaján bekövetkező; csonttörések az 50 év feletti nők több, mint 40%-át érintik.
A menopauza ösztrogénhiányos állapota kockázati tényező a szív- és érrendszeri megbetegedések (pl. infarktus) kialakulásában is.
Mit tehet Ön?
A kockázati tényezők ellensúlyozásával a csonttörések száma akár 40%-kal is csökkenthető. Kezelés szempontjából ne várjon a csonttörés bekövetkezéséig! Törekedjen az alábbiak megvalósítására:
- Kiemelten figyeljen oda a táplálkozására, fogyasszon kalciumban gazdag ételeket! Biztosítsa a szükséges mennyiségű D-vitamint a megfelelő táplálkozással és napozással!
- Mozogjon rendszeresen!
- Kerülje az élvezeti szerek használatát!
Napi kalciumszükséglet: 1500 mg
Kalciumban gazdag ételek:
Tejtermékek: 120-600 mg/100 g
Brokkoli: 105 mg/100 g
Kelkáposzta: 57 mg/100 g
Szója: 200 mg/100 g
Banán: 110 mg/100 g
Savanyúkáposzta: 48 mg/100 g
Bab: 106 mg/100 g
A menopauzális hormonpótlás:
A hormonpótlásnak nincs hagyománya Magyarországon, pedig az elmúlt tíz évben nagyon sokféle korszerű készítmény jelent meg a hazai piacon. A hormonpótló gyógyszerek eladási adatainak elemzésébő;l kiderül, hogy az utóbbi években a kezdeti fellendülés után az eladott készítmények forgalma megtorpanni látszik. Miből adódik ez a visszaesés? A nők félelme a ráktól, a kisző;rösödéstől, az elhízástól? A mai 50-60 éves korosztály az 1960-as évek végén volt abban az életkorban, amikor megjelentek hazánkban a magas hormontartalmú, sok mellékhatással bíró fogamzásgátló szerek. Óhatatlan, hogy ezek a betegek, ha csak meghallják is a „hormon” szót, idegenkednek a kezeléstől, pedig az elmúlt 30-40 év alatt már sok ellentmondás tisztázódott. A fogamzásgátlásnak és hormonpótlásnak sem a célja, sem az eszköze nem egyezik meg, a készítmények sem cserélhetőek fel egymással. A fogamzásgátlás célja a peteérés biztonságos megakadályozása, a menopauzás hormonterápia pedig a hiányzó hormonszinteket pótolja.
Jelenlegi ismereteink szerint a bevitt hormondózisok csökkentésével igyekszünk a mellékhatásokat minimálisra csökkenteni úgy, hogy a jótékony hatások megmaradhassanak. Nagyon fontos a gyógyszert alkotó hormonok pontos, korszerű kiválasztása is. A beteg tájékoztatása nem kerülhető el, hiszen a hormonpótlás – úgymond – nem kötelező de szabadon választható, a beteggel egyetértésben szabad csak végezni. Azt viszont tudni kell, hogy a választás kettős: vagy nem használunk semmi segítséget, ekkor megmaradnak a tünetek, vagy ha használunk valamilyen készítményt, akkor minimális kockázatot is vállalunk. A kockázat csökkentéséhez viszont elengedhetetlen, hogy a beteg a kezelést csak megfelelő kivizsgálás után és e vizsgálatok bizonyos időközönkénti megismétlésével alkalmazza.
Vizsgálatok:
- nőgyógyászati szűrés (évenként megismételve)
- nőgyógyászati ultrahangvizsgálat (szükség szerint ismételve)
- mammográfia (az emlőröntgenvizsgálata) (évenként megismételve)
- laborvizsgálatok (félévente-évente)
- csontsűrűségmérés (szükség szerint ismételve).
Összefoglalás:
A hormonkezelés szükségessége elsősorban a tünetek eő;sségétőc;l függ, és egyénenként változhat. Ha panaszai vannak, ne szenvedjen tőlük csendben, gondoljon arra is, hogy a csontritkulás hosszú ideig nem okoz panaszokat, mégis veszélyes állapot alakulhat ki a súlyos csontritkulás miatt. Keresse fel a helyi menopauza-szakrendelést, vagy nőgyógyász szakorvosát, kérjen tanácsot a lehetséges kezelési módokról, melyek segítenek a panaszai enyhítésében és a késői szövődmények kivédésében
A menopauza utáni hormonkezelés növeli az agyvérzés kockázatát
Fokozódik az agyvérzés kockázata azoknál a nőknél, akik a havi vérzés megszűnése után hormonkezelést kapnak. A kockázat nem függ az életkortól.
|
Az Archives of Internal Medicine című orvosi folyóiratban publikált vizsgálat szerint 39 százalékkal nagyobb az agyvérzésösztrogén női nemi hormont szednek, mint azoknál, akik nem kapnak ilyen kezelést. rizikója azoknál, akik
Akik ösztrogént és progesztint szednek kombinálva, azoknál az agyvérzés kockázata 27 százalékkal nő. A progesztin a menstruáció és a terhesség szabályozásában jelenlévő progeszteron hormon szintetikus változata.
A kutatók azt találták, hogy az agyvérzésmenopauzához közel vagy akár 10 évvel a vérzés megszűnése után. De fiatalabb nőknél a kockázat alacsonyabb, mint időseknél, és feltételezik, hogy idő;seknél is lehet csökkenteni a veszélyt a hormonadag kockázata akkor is magas, ha a nő fiatal korában kezdi szedni a hormonokat vagy a mérséklésével és a kezelés lerövidítésével.
Az orvosok nem találtak egyértelmű; kockázatnövekedést azoknál, akik 5 évnél rövidebb ideig, és fiatalabb korukban szedtek hormont. De ennek az is lehet az oka, hogy ilyen esetek ritkábbak.
A kutatók több mint 120 ezer 30 és 55 év közötti nő; adatait elemezték az 1976 és 2004 közötti idő;szakban. Ebben a tanulmányban szerepeltek elő;ször olyan nő;k is, akik több évvel a havi vérzés megszűnése után kezdték a hormonkezelést.


A nő;i test

![]() |
![]() |
A szexuális érettség éveiben a nemi hormonok kulcsszerepet játszanak a szaporodás és a nemi működés szabályozásában. Ebbő;l a fejezetbő;l megérthetjük, milyen összetett módon kapcsolódik egymáshoz a szaporodás, a szexualitás és a hormonális szabályozás.
A női nemi szervek


|
|
A női nemi szervek (ivarszervek) két csoportba oszthatóak: ezek a külsőc; és belső nemi szervek.
Belső nemi szervek:
-
Petefészek
-
Petevezeték
-
Méh (uterus)
-
Hüvely (vagina)
Külső; nemi szervek:
-
Nagyajkak
-
Csikló (klitorisz)
A külső nemi szerveknek további fontos szerepe van a szexuális ingerek felfogásában és az orgazmus kiváltásában.
A szervezet hormonális egyensúlya


![]() |
![]() |
Mivel a tudomány mára már feltérképezte a hormonális szabályozás részleteit, a modern fogamzásgátló módszereknek és készítményeknek köszönhetően minden nő felszabadultan, a nemkívánt terhességtő;l való félelem nélkül élvezheti a szexuális élet örömeit.
|
|
A változókor, más néven menopauza vagy klimaktérium, nem rendellenesség, hanem az élet természetes velejárója, amely nagyjából ötvenéves kor körül minden nő életében bekövetkezik. Ezt a változást szinte mindenki különböző;képpen éli meg: vannak, akik női mivoltuk csorbulásának érzik, mások pedig új erőt és önbizalmat merítenek belőle.
Minden változókorba lép&ő; nő;nek fokozott figyelmet kell fordítania egészsége megő;rzésére, hiszen a menopauza során fellépő hormonális változások kellemetlen tüneteiken túl egyes rendellenességek és betegségek kialakulásának esélyét is megnövelik.
Hozzászólások
Hozzászólások megtekintése
This message is posted here using XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 is a revolutionary application that can break almost any anti-bot captcha.
Captcha Recognition Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, BING, Hotmail, Yahoo,
Yandex, VKontakte, Captcha Com - and over 8400 other types!
You read this - it means it works! ;)
Details on the official website of XEvil, there is a free demo version.
Check YouTube video "XEvil ReCaptcha2"
скачать дополнение fnl для fifa 15
(garneuSwer, 2018.03.25 13:19)
Прелестная мысль
---
Я согласен со всем выше сказанным. Можем пообщаться на эту тему. Здесь или в PM. скачать origin для fifa 15 бесплатно, скачать fifa 15 32 бит или <a href=http://15fifa.ru/skachat-kljuchi-fifa-15/33-skachat-fifa-15-crack-kryak-tabletka-klyuch-besplatno.html>кряк фифа 15 бесплатно</a> fifa 15 скачать pc repack
fifa 15 2016 2017 скачать торрент
(garneuSwer, 2018.03.24 09:23)
и что дальше!
---
Жаль, что сейчас не могу высказаться - вынужден уйти. Вернусь - обязательно выскажу своё мнение по этому вопросу. fifa 15 xp скачать, fifa 15 скачать торрент русская версия бесплатно а также <a href=http://15fifa.ru/skachat-kljuchi-fifa-15/33-skachat-fifa-15-crack-kryak-tabletka-klyuch-besplatno.html>скачать кряк для fifa 15</a> скачать fifa 15 на windows
MONOR, PETŐFI U.
(Virág, 2013.09.12 19:40)
Minden nagyon szép és jó, de én még egy normális segítőkész
nőgyógyászt nem találtam. 52 éves vagyok, így bizton merem állítani, jaj nektek minden változó korban lévő nők!!!!!
nagycsepely kossuth lajos u 5
(livia, 2012.03.27 10:36)45 eves elmultam es gyakran szenvedek a menupauza tunetektol hohullam idegesseg magas vernyomas izuleti fajdalom pedig meg szerintem ez korai nalam 3 gyermeket szultem egyet pedig elvesztettem szeretnek tanacsot kérni hogy milyengyogyszert szedjek rá
mateka.1997@hotmail.com
(kata, 2011.01.06 20:52)már elég régotta vanak tüneteim,de nem igazán törödtem vele.most már érdekelne ,de nagyon félek,elég régota rosszúl alszom,nagyon ingeült vagyok, éjel sokat járok pisilni,teltség érzetem van,nem tudok vissza aludni.és a vérzésem a leggjóbb.
Esztergom, Dobogókői ut. 33/C
(Morocz Henrikne, 2010.12.02 16:58)Most akkor legyen hormonkezelés 50 éves kortól, vagy ne, mert nő az agyvérzés esélye?
XEvil will crash worldwide internet
(LatonyaVodaw, 2018.03.27 19:43)